Määratlemata

Lapsetoetusest ehk alimentidest – kas isa peaks toetama oma last rahaliselt, kui ema on leidnud uue kaaslase?

Viimasel ajal on korduvalt ilmunud mu Facebooki uudistevoogu järgnev artikkel, kus noor naine räägib, kuidas mehed ei peaks enam alimente maksma kui naine on leidnud uue mehe. Muidugi igal asjal on 10 erinevat tahku, kuid see artikkel ajab ikka tigedaks küll. Äkki uuel mehel on ka eelnev perekond keda ta toetama peab? Kas laps on ainult ema oma? Muidugi on see arusaadav, kui lapse ema keeldub last näitamast (mis minu meelest on väga vale, kui isa just ei ole lapsele ohtlik, mida nad üldiselt ei ole) siis ei ole emal õigust ka raha nõuda.

Kuid, laps on tehtud koos, laps on ühine – lapse isal ja lapse emal ning see, et ema elab koos uue mehega, ei tähenda, et lapse isa ei peaks oma last toetama. Lapse peale kulub ühe kuu jooksul päris palju raha ning mida vanemaks laps saab, seda rohkem raha kulub. Hetkel võtan näiteks lasteaialapse kulud. Lasteaia kohatasu Tallinna linnas on 57,34 eurot (ujulaga lasteaedades 62,98 eurot), söögiraha sellest aastast maksma ei pea. Tõenäoliselt tahab laps käija mõnes huviringis – nende hinnad on 20-50 eurot kuus. Ütleme et laps käib kahes huviringis, üks maksab 25.- ja teine 49.-, mis teeb kokku 74 eurot kuus huviringidele. Lasteaialaps kasvab suhteliselt kiiresti ning riided kuluvad ja lähevad katki, seega tuleb iga kuu tõenäoliselt mingeid riideid osta, selle peale kulub umbes 50-100 eurot. Samamoodi on vaja jalanõusid, ütleme selle kuluks 20.- kuus. Laps tahab ikka käia kuskil toredates kohtades ja korra-kaks kuus võiks seda võimaldada (olgu selleks siis lasteaia poolt organiseeritud käik või minnes ise koos lapsega). Kinod, batuudikeskused, mängutoad, loomaaed, Lottemaa – kõik maksab. Seega väljaskäimise rahadeks peaks arvestama ka kuskil 50.-. Samuti tahavad lapsed mänguasju, ajakirju, raamatuid jne. Ja vahel võiks ju neid ka lubada. See kõik kokku teeb umbes 280 eurot. Ma ei ütle, et ei saa odavamalt, kindlasti saab, kuid ma toon välja praegu keskmist. Lisaks ostad sa lapsele süüa ja samuti kulub ka lapse peale elektrit ning aeg-ajalt on vaja teha suurem väljaminek kas lapsele uue korraliku talvekombe ostmiseks või on välja vahetada vaja autotool või jalgratas. Seega lapse peale kulub päris korralik summa raha iga kuu ning minu arvates on täiesti mõistlik, et lapse isa maksab lapse emale iga kuu kuskil 200 eurot toetust, eeldusel, et ta saab ka lapsega koos aega veeta vähemalt 2 korda kuus ja rohkem kui paar tundi. Uus mees ei ole kohustatud pidama üleval sinu last, kuigi jah on tore kui ta seda teeb, kuid lapse isa peaks last toetama rahaliselt. Kui ema on tõesti nii heal järjel, et ei ole vaja seda summat, siis kasvõi panna see raha kogumisfondi, mille laps saab kui on 18. Ma ei leia, et kui on koos tehtud laps, siis sellepärast et minnakse lahku või naisel on uus mees, peaks kaduma isa kohustused oma lapse ees või nüüd oleks sinu rahaline kohustus lapse ees kadunud. Laps on ühine ja kui sa just ei soovi oma lapsest loobuda, siis on ka sul kohustus lapse ees. Samamoodi on lapse emal kohustus tagada isale suhe oma lapsega, sest lapsele on oluline mõlema lapsevanema olemas-olu, olgu suhted teil omavahel millised tahes, laps tuleks esikohale panna.

Kogu selle pika jutu mõte ongi see, et kõik ei ole nii must-valge, iga lahkuläinud vanema suhe on erinev, paljud saavad asjad lahendatud omavahelisel kokkuleppel ning mõlemal vanemal on lapsega olemas suhe. Teinekord on tõesti ühel vanemal trots nii suur et ei taheta teise lapsevanemaga üldse suhelda ja selle all kannatab laps, samuti ei ole sellisel lapsevanemal õigus midagi teiselt ka nõuda. Siiski suuremas plaanis peaks olema mõlemal vanemal lapse ees rahaline kohustus ja kui lapse ema on tõesti heal järjel ning lapse isa on veidi hädas omadega, siis saab ühisel kokkuleppel olukorra lahendada näiteks makstes mõned kuud väiksema summa või midagi. Samuti ei anna uus perekond lapse isale vabandust oma eelmisest suhtest pärit last mitte toetada. Ja kuidas peaks mees alustama uut elu uues kodus uue perega? Ma eeldan et uus naine käib ka tööl ja teenib raha, seega kahepeale peaksid nad ju hakkama saama.

permanent-alimony

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s